středa 27. ledna 2016

RICOTTOVÉ MUFFINY SE SUŠENÝMI ŠVESTKAMI

Tentokrát přicházím s jednoduchými nadýchanými muffiny, které jsou bezlepkové a neobsahují žádný přidaný cukr, sladidlo apod. Je potřeba pouze pár ingrediencí, které prošleháte a za chvíli je máte v troubě nebo ještě lépe - chladnoucí na stole :-) Skvělé budou na snídani doplněné ovocem a kávičkou, popřípadě čajem ;-)

Budete potřebovat (cca 8 muffinů):
60 g mandlové mouky
150 g ricotty (nejlepší od Gran Moravia)
50 g sušených švestek (nejlépe v bio kvalitě, nesířené, neproslazované; nakrájené na kousky)
2 vejce
lžička prášku do pečiva

Připravíme si košíčky na muffiny a troubu předehřejeme na 170-175°C.
Vejce s pokrájenými švestkami zpracujeme foodprocesorem. Přidáme ricottu a prošleháme. Vmícháme mandlovou mouku a prášek do pečiva. 
Pečeme přibližně 20 minut, hlídáme je, s mojí plynovou troubou nikdy nevíte :D



Dobrou chuť!!

neděle 24. ledna 2016

DOBOŠŮV DORT 

ÚNOROVÁ VÝZVA PRO ODVÁŽNÉ ČASOPISU GURMET

Šla jsem do sebe a zkusila další pekařskou výzvu :D Tentokrát z časopisu Gurmet (výzvu připravila Terezie Tkáčiková), kde bylo na měsíc únor za úkol upéct Dobošův dort
Jde o naprostou maďarskou klasiku, jejíž tvůrcem je budapešťský kuchařský mistr, posedlý sběratel knih (#somknihovnice) a spisovatel József C. Dobos (1847-1924), který s tímto elegantním vrstveným piškotovým dortem přišel již na konci 19. století na Národní všeobecné výstavě v Budapešti. Recept ale neodhalil hned (a ani v žádné ze svých kuchařek), roušku tajemství z něho odňal až při svém odchodu do důchodu, "předpis předal Cechu budapešťských cukrářů a perníkářů s tím, že jej od toho momentu směl péct každý z jeho členů" (zdroj).
Doboš je vlastně mým prvním pokusem o dort. Takže to i tak vypadalo :D Karamel byl doslova všude (to ovšem není ta největší sranda, to je pak až ten úklid :D). Piškot se ale povedl až nad očekávání (šlehala jsem bílky jako vzteklá a vyplatilo se :-)) ). Piškotové pláty jsem vrstvila, mimo povinným čokoládovým máslovým krémem, také ještě s karamelovým krémem, což udělalo pěkné barevné spektrum :-)). Tak už jdeme na to pečení ;-)

Budete potřebovat (průměr dortu 20 cm):

PIŠKOTOVÉ PLÁTY
120 g hladké mouky
120 g cukru moučka
6 vajec (v pokojové teplotě)

Na rub pečícího papíru si obkreslíme formu o průměru 20 cm, papír pak otočíme na lícovou stranu. Troubu si předehřejeme na 200°C.
Bílky oddělíme od žloutků. Bílky ušleháme s cukrem dotuha, přisypeme prosátou mouku a společně promícháme.
V další míse vyšleháme žloutky se špetkou cukru doběla. Stěrkou opatrně vmícháme vyšlehané žloutky ke sněhu s moukou a spojíme v kompaktní těsto.
Na připravený pečící papír nanášíme tenkou vrstvu těsta a pečeme cca 10 minut do světle zlaté barvy. Tento postup opakujeme do spotřeby těsta, musíme mít minimálně plátů. Vždy po vyndání z trouby plát převrátíme na pečící papír posypaný moučkovým cukrem. Papír na němž se plát pekl stáhneme a piškot necháme na rovné ploše vystydnout. Nejrovnější plát odložíme stranou na ozdobu.

Než pláty vychladnou, připravíme si krémy (uvedu recepty na oba, jak čokoládový, tak karamelový, čokoládového jsem dělala více, aby zbyl i na celé potření dortu).
KARAMELOVÝ KRÉM
120 g cukru krupice
30 ml vody
80 ml smetany ke šlehání
120 g másla (změklého v pokojové teplotě)

Připravíme si karamel ze 120 g cukru a 30 ml vody - cukr smícháme s vodou a pomalu přivedeme k varu. Cukr se ve vodě rozpustí a začne karamelizovat. Až má tu správnou barvu, přidáme 80 ml smetany ke šlehání a chvíli povaříme. Směs necháme vychladnout a až poté ji vyšleháme s máslem do hladkého krému.

ČOKOLÁDOVÝ KRÉM
150 g cukru moučka
169 g másla (změklého v pokojové teplotě)
60 g kakaa

Máslo s cukrem vyšleháme doběla, nakonec přidáme prosáté kakao, seškrábneme krém i z boků mísy a pořádně prošleháme. 

Vychladlé korpusy spojíme střídavě karamelovým a čokoládovým krémem. Strany dortu a vršek potřeme čokoládovým krémem. Boky dortu můžeme nazdobit nahrubo nasekanými mandlem nebo piškotovými drobky. Já ho zdobila zbývajícím karamelovým krémem. Na vršku dortu jsem také vytvořila 8 "bochánků" z karamelového krému, které podepřou jednotlivé karamelové díly. Dort dáme do ledničky chladit.

KARAMEL
120 g cukru krupice
1 lžička citronové šťávy
5 lžic vody

Přísady dáme do menšího hrnce a na mírném ohni necháme rozpustit. Piškotový plát na ozdobu dáme na pečící papír. Jakmile začne karamel zlátnout, sundáme hrnec z plotny, karamel nalijeme na připravený plát a případně opatrně rozetřeme - opravdu svižně, protože karamel rychle tuhne. Jakmile je rozetřený, necháme pořádně ztuhnout.
Teď nastává asi ten nejtěžší moment :D Rozřezat plát s karamelem. Nejčastější rada byla, abych ostrý nůž nahřála nad plamenem a rychlým pohybem plát rozdělila na potřebný počet dílů. To se mi absolutně neosvědčilo, nejlépe mi to šlo s ostrým nožem, který jsem polila vařící vodou, rychle otřela a vždy uřízla jeden díl. Nůž očistila a postup opakovala. Stejně to nebylo zcela dokonalé, určitě to chce cvik a rychlost, aby karamel nepopraskal, resp. se nelámal.
Tyto karamelové díly pak postupně naskládáme na připravené bochánky z krému.





pondělí 11. ledna 2016

THE DARING BAKERS' DECEMBER, 2015 CHALLENGE: GATEAUX PITHIVIERS

VÍKENDOVÁ MISE: PRVNÍ DOMÁCÍ LISTOVÉ TĚSTO & GALLETE DE ROIS: KRÁLOVSKÝ KOLÁČ

Závěrečnou, prosincovou výzvu Odvážných pekařů si pro nás tentokrát připravila Krista s Nicole. Úkolem bylo upéct Gateaux Pithiviers, neboli také Gallete des Rois či King's Cake :-). K pečení jsem se dostala se značným zpožděním, až po svátku Tří králů, ale důležité je "pozdě ale přece", že :-)

Královský, tedy Tříkrálový koláč, se ve Francii tradičně podává 6.1. na svátek Tří králů. Tento rok svátek bohužel vyšel na středu, takže výsledek "mise" přináším až po víkendu, kdy jsem měla dostatek času na přípravu domácího listového těsta (o to jsem nechtěla přijít :D )  a pak samozřejmě na samotné pečení koláče. Pro radu jsem šla k osvědčeným pekařům, kuchařům, foodblogerům, tady se nesmělo nechat nic náhodě :-)). Co se týče listového těsta, nejlépe popsaný postup (pro mě), trocha matematiky k tomu, vysvětlení a fotodokumentace byla u Cuketky, vše proběhlo bez zádrhelu :-) (takže to je v podstatě neprůstřelný návod :D ). Vůbec se ho nebojte, výrobu je třeba si pouze časově rozvrhnout, takže za mě víkend ideální :-).
Na Gallete des Rois si dělám zálusk už od minulého roku, recept jsem převzala od Chez Lucie. Ta ho pekla zase podle Davida Lebovitze, který má u receptu i velmi užitečné "krok po kroku" fotografie. Jedinou změnu kterou jsem provedla, byla v záměně rumu za mandlový likér Amaretto.
Na co si musím dát příště opravdu pozor, jsou otvory/díry, které se musí udělat nahoře, aby měla kudy unikat pára a listové těsto nepopraskalo. Ovšem na chuti mu to vůbec neubralo, nesla jsem ho do práce a zmizel během okamžiku :-).

Takže si to shrneme :-)
Podrobný popis a návod na listové těsto zde
Recept na Gallete des Rois najdete u Chez Lucie a Davida Lebovitze (i s fotodokumentací)
A pokud byste urputně sháněli mandlovou mouku, k mání je třeba v obchodě Biomana










Dobrou chuť!! :-) 


středa 6. ledna 2016

LNĚNÉ KREKRY S KURKUMOU, SÝREM A BÍLÝM VÍNEM

A mám tu další výborné pečené slané sušenky k přikusování, zobání, k bílému vínu. Objevené zde a dlouho schovávané, abych je mohla ve vhodném okamžiku vyzkoušet :-) Na konci prosince na mě přímo křičel otevřený sáček s drceným lněným semínkem, takže bylo jasno :-)). Kurkuma jim dodá netradiční chuť a ta vůně, kterou vydávají během pečení, vám rozhodně nedá spát.

Budete potřebovat (cca 2 plechy sušenek):
65 g lněného semínka (nejlépe drceného, nebo namletého na šupinky)
150 g špaldové mouky
40 g mozzarelly (najemno nastrouhané)
80 g másla (nechte povolit v pokojové teplotě)
4 lžíce bílého vína
2 lžičky kurkumy
1,5 lžičky soli

Smícháme všechny suroviny a vytvoříme těsto (v případě potřeby přidejte další lžíci vína). Výsledné těsto bude hrubé, ale tvary se z něho vykrajují přímo perfektně! Zabalíme ho do potravinářské fólie a necháme alespoň 30 minut v lednici. Když je tužší, vyválíme ho a vykrajujeme požadované tvary. Pečeme na 170°C cca 20-25 minut (mám plynovou troubu, peče více, takže si výsledný čas pečení upravte, určitě průběžně krekry hlídejte ;-) ).





Necháme zcela vychladnout a poté uzobáváme... Třeba za doprovodu španělského vína Albariño.

Dobrou chuť!


neděle 3. ledna 2016

NEOBYČEJNÉ MAROKÁNKY

Pozdě, ale přece O:-) Recept si totiž potřebuji "zapamatovat" do příštího roku.
Miluji marokánky :D Perfektní začátek, že. A proč neobyčejné? Neobsahují žádný cukr navíc, ani smetanu a kandované ovoce. Naopak jsou plné datlí, brusinek (nesířené, slazené jablečnou šťávou), nejrůznějších oříšků (konkrétně kešu, mandlí, vlašských ořechů) a zdobené 85% čokoládou s trochou kokosového mléka. Do minulého roku jsem "ujížděla" na těch klasických, které si při vyslovení slova 'marokánky' všichni představí. Tentokrát jsem je chtěla vyzkoušet jinak, zdravěji (rozuměj: abych jich mohla sníst víc :D ). Pátrala jsem, a to poměrně dlouho, až jsem narazila na úžasný recept na webových stránkách Vaříme zdravě, jejichž autorkou je Alena Mokrá.  

Budete potřebovat (z uvedených ingrediencí jsou cca dva plechy):
50 g jemné špaldové mouky
370 ml vody
40 g sójového nápoje s příchutí smetany "Zajíc"
50 g vlašských ořechů (nahrubo nasekané)
50 g oloupaných mandlí (nahrubo nasekané)
50 g kešu (nahrubo nasekané)
100 g vypeckovaných datlí (nakrájíme najemno)
80 g brusinek (koupila jsem v bio kvalitě, nesířené, slazené jen jablečnou šťávou; nakrájíme najemno)
skořice
půl tabulky 85% hořké čokolády (použila jsem Lindt)
několik lžic kokosového mléka

Špaldovou mouku si rozmícháme ve studené vodě a dáme vařit za stálého míchání hustou kašičku. Ještě v teplé, vroucí kašičce rozpustíme sójového Zajíce a přisypeme skořici (množství nechám na vás, já ji mám moc ráda, takže jsem s ní opravdu nešetřila). Všechny nahrubo nasekané ořechy lehce opražíme nasucho na nepřilnavé pánvi, perfektně tak vynikne jejich báječná chuť.
Veškeré ovoce a oříšky vmícháme do teplé kaše a důkladně promísíme.
Předehřejeme si troubu na 160°C.
Na plechu s pečícím papírem tvoříme lžičkou z kašičky bochánky, na které jen lehce zatlačíme opačnou stranou lžičky. Pečeme přibližně 30-35 minut, hlídáme, aby se nepřipálily.
Po vychladnutí můžeme spodky marokánek potřít rozpuštěnou hořkou čokoládou s kokosovým mlékem.
Necháme zcela zaschnout a uchováváme na suchém místě.







Dobrou chuť!