čtvrtek 29. září 2016

MILLE-FEUILLE 

ZÁŘIJOVÁ VÝZVA PRO ODVÁŽNÉ ČASOPISU GURMET

Konečně vyšel čas a já se mohla pustit do další z pečících výzev časopisu Gurmet. Na září padla volba na křehký francouzský dezert MILLE-FEUILLE! Představte si tři vrstvy domácího listového těsta (pâte feuilletée), proložené vanilkovým cukrářským crème pâtissière, navrchu zdobený cukrovou polevou, kterou doplňuje efektní zdobení čokoládou :-) Domácího listového těsta se vůbec nebojte, obětovaného času nelitujte, z výsledku budete mít o to větší radost (doufám, že aspoň tak velkou jako já :D ).
Tomuto dezertu se přezdívá také tisíc lístků nebo tisíc chutí. První zmínky o tomto dezertu můžeme najít již v polovině 17. století, kdy ho údajně poprvé popsal François Pierre de La Varenne  a je považován podle některých zdrojů za jeho vynálezce. Aktuální podobu mu však vtiskla v 19. století Marie-Antoine Carême. Nicméně většina profesionálních pekařů a cukrářů za jeho vznik považují rok 1867, kdy byl mille-feuille vyhlášen specialitou tehdy slavného cukráře Adolpha Seugnota.


BUDETE POTŘEBOVAT:

TĚSTO:
(domácí) listové těsto (rozválet na velikost plechu)

Troubu si rozehřejeme na 200°C. Plech pokryjeme pečícím papírem, položíme na něj rozválené listové těsto, které také pokryjeme pečícím papírem a zatížíme plechem. Pečeme 20 minut, poté plech a horní pečící papír sundáme a (pokud je potřeba), dopečeme dozlatova. Necháme těsto vychladnout a poté ho ostrým nožem rozkrojíme na tři stejné části.

KRÉM:
500 ml plnotučného mléka
3 žloutky
vanilkový lusk
40 g hladké mouky
100 g cukru moučka

Mléko svaříme se dvěma lžícemi cukru a zrníčky vanilkového lusku, odstavíme. Žloutky vyšleháme se zbytkem cukru a postupně zapracujeme hladkou mouku. Po lžících zašleháváme svařené mléko (1/3). Zbylé 2/3 mléka začneme opět zahřívat a za stálého míchání vlijeme směs žloutků, cukru a 1/3 mléka s vanilkou, zahříváme a mícháme do zhoustnutí. Ihned přikryjeme fólií (na povrch krému) a necháme chladnout. Přes noc dáme do ledničky (nebo minimálně na dvě hodiny). 


POLEVA:
bílek
120 g cukru moučka
lžičku citrónové šťávy

Bílek vyšleháme s citrónovou šťávou dotuha a poté vmícháme prosátý moučkový cukr. Polevou potřeme vrchní díl dezertu.

NA DOKONČENÍ:
30 g hořké čokolády (rozpuštěnou ve vodní lázni)

Pomocí zdobícího sáčku uděláme po celé délce linky a párátkem vytvoříme typický vzor.

Před podáváním necháme odležet v ledničce.


Dobrou chuť!!





pondělí 19. září 2016

NAROZENINOVÝ ČOKOLÁDOVÝ DORT

Další moje dortová challenge :-) Co vymyslet pro čtyřletého cvrčka, který zbožňuje čokoládu a bude slavit narozeniny? Najít ten nejčokoládovější dort a upéct ho, přesně tak :-) Takže na řadu zase přišla pátračka, který by vyhovoval nejvíce a splňoval čokoládové zadání. Takový dort jsem našla na blogu Děvče u plotny. Musím říct, že tak perfektní a nadýchaný korpus jsem snad ještě neměla. A i kvůli tomu čokoládovému krému z 71% čokolády byste ho měli zkusit také :D
Pojďme na něj!!

BUDETE POTŘEBOVAT (dortová forma o průměru 20 cm):

Korpus:
Odměrkou bude kelímek od zakysané smetany (koupila jsem s váhou 190 g)

1 kelímek zakysané smetany (12%)
1 kelímek krupicového cukru
1 kelímek kakaa z nepražených kakaových bobů
1 kelímek hladké mouky
4 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
špetka soli, lžíce ledové vody
půl kelímku oleje

Troubu si předehřejeme na 175°C. Připravíme si dortovou formu - dno lehce potřeme máslem a pokryjeme vystřiženým kruhem z pečícího papíru. Boky také vytřeme máslem a pokryjeme ho pruhem pečícího papíru, který bude boky převyšovat o alespoň 5 cm. 
Bílky vyšleháme se špetkou soli a lžící ledové vody dotuha. Žloutky vyšleháme s cukrem do světlé pěny, přidáme zakysanou smetanu, kakao, mouku promíchanou s práškem do pečiva, olej a pečlivě vše spojíme. Ručně, po částech opatrně vmícháme sníh. Pečeme 45 minut, dokud špejle nevyjde čistá.

Krém:
300 g vysokoprocentní čokolády (použila jsem 71 % Vivani, bio vegan)
300 ml smetany ke šlehání
100 g másla

V hrnci pomalu rozpustíme, za občasného míchání, nalámanou čokoládu, smetanu a máslo. Krém necháme ztuhnout v lednici do konzistence "tak akorát" tuhého krému, se kterým se bude dobře pracovat a občas promícháme.

Sestavení dortu:
Korpus dvakrát prokrojíme (použila jsem dvojitý strunový cukrářský nůž). Na připravený dortový tác, maličko uprostřed potřený máslem, aby dolní korpus držel a neklouzal, umístíme první část dortu, kterou natřeme vrstvou krému, umístíme prostřední část korpusu, opět potřeme krémem a zakryjeme třetím korpusem. Dort dáme na 15 minut zatuhnout do lednice. Po uplynutí doby potřeme boky a vrch dortu zbývajícím krémem. Boky uhladíme nožem a na horní části vytvoříme vzor vypouklou částí lžíce.







pondělí 5. září 2016

TORTA DI RICOTTA E MASCARPONE

("autentický italský cheesecake")


Autorkou italského receptu je Ilaria a po přečtení na jejím blogu jsem ho prostě musela vyzkoušet. Je mnohem lehčí, nadýchaný, prostě fluffy :-). Lehkost je dána tím, že ve složení převažuje ricotta a přidávají se vyšlehané bílky (což byste v klasickém New York cheesecaku hledali marně), krémovost mu dodává mascarpone. Z receptu jsem odstranila velké množství cukru, jak z korpusu, tak z náplně :-). 

BUDETE POTŘEBOVAT (průměr dortové formy 20 cm):

korpus:
100 g sušenek Lotus
50 g Bebe cereální
60 g másla (rozpuštěného)

Dno dortové formy lehce potřeme na několika místech máslem, dno pokryjeme pečícím papírem a strany formy vymažeme máslem. Sušenky rozdrtíme najemno ve food procesoru a důkladně promícháme s rozpuštěným máslem až do úplného spojení. Směs namačkáme na dno formy a dáme do mrazáku.

náplň:
200 g mascarpone
300 g ricotty
vanilka
50 g kokosového cukru (nebo můžete klasický - krupici)
3 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
špetku soli

Troubu předehřejeme na 175°C. Cukr, vanilku, ricottu a mascarpone lehce prošleháme (ne moc, aby ve směsi nebylo příliš vzduchových bublinek), po jednom zašleháme žloutky (opět šleháme max 30 vteřin na jeden žloutek) a na závěr lehce odspodu promícháme s pevně vyšlehaným sněhem z bílků (aby tvořil "špičky") a špetkou soli.
Troubu snížíme na 150°C a pečeme cca 90 minut, dokud povrch nezezlátne a nebo dokud párátko po zapíchnutí doprostřed nevyjde čisté. Troubu poté vypneme a necháme pootevřenou po dobu 20 minut. Pak necháme vychladnout v pokojové teplotě a na noc vložíme do lednice.

Cheesecake servírujeme s čerstvým ovocem, džemem, ovocnou či čokoládovou omáčkou (já použila jahodovo-třešňový domácí džem).

Dobrou chuť!