pondělí 21. prosince 2015

MANDLOVÉ BEZLEPKOVÉ BROWNIES

Předvánoční návštěva u tátovy rodiny. Plno mlsných a zvědavých jazýčků :-) To si zcela jasně říkalo o vyzkoušení něčeho nového. Dovezla jsem tyto výborné mandlové brownies (recept z blogu Mlsní jazykové), ve kterých není ani stopa po klasické mouce, v tomto receptu je totiž mandlová :-) Mňam! Použila jsem 72% hořkou čokoládu (ach ta její výrazná chuť!!) a sladila jsem naprosto minimálně. Určitě doporučuji vyzkoušet, jsou krásně vláčné, vlahé, prostě tak, jak brownies mají být ;-).

Budete potřebovat (na malý pekáček, já mám rozměry 27x18 cm):
75 g mandlové mouky
200 g hořké čokolády (ideálně kolem 70%, nalámanou)
50 g kokosového cukru (nebo třtinový, či jiný, který používáte)
1/2 lžičky prášku do pečiva
1/4 lžičky soli
3 vejce
115 g másla

Pekáček si vyložíme pečícím papírem a troubu předehřejeme na 170-175°C. 
Máslo a čokoládu rozpustíme ve vodní lázni. Vejce si vyšleháme s cukrem do světlé pěny a pomalu do nich zašlehejte máslo s čokoládou. Ve vedlejší misce si smícháme mandlovou mouku, prášek do pečiva a sůl. Tuto směs po částech vmíchejte do tekuté části. Vlijeme do pekáčku a pečeme 30 min. Špejlí snad ani brownies testovat nemusíme, vždy vyjde díky čokoládě ulepená :-). Určitě by nemělo být tekuté a 30 minut je opravdu akorát, takže se nemusíme bát, že nebude pečené.


Necháme vychladnout, nakrájíme na menší kousky a servírujeme s oblíbeným šálkem kávy.

Dobrou chuť!!


sobota 19. prosince 2015

KŘEHKÉ PARMAZÁNOVÉ KREKRY


U tohoto receptu se osvědčilo staré dobré "v jednoduchosti je krása"... a pochutnání :D. Bylo potřeba pouze pár ingrediencí a vykouzlila jsem perfektní křupavé sýrové krekry, u nichž na jazyku ucítíte lehce štiplavou chuť čerstvě mletého pepře, parmazán a oříškovou chuť díky špaldové mouce. Recept jsem našla u Pradobrot a protože mám moc ráda pečení právě se špaldovou moukou, rozhodla jsem se tu bílou hladkou nahradit i tady. Krekry mohou být v nejrůznějších variantách ozdobeny třeba  drobnými sezamovými semínky, sušeným oregánem, chilli apod. :-) Určitě jsou i dobrým tipem k předvánočním posezením s kolegy či přáteli u sklenky dobrého vína :-).

Budete potřebovat:
125 g špaldové mouky (+ na podsypání)
80 g másla (změklého, nakrájeného na kostičky)
2 lžíce olivového oleje
100 g parmazánu (na jemno nastrouhaného)
čerstvě mletý pepř

Troubu si předehřejeme na 175°C a připravíme plech vyložený pečícím papírem.
Z olivového oleje, mouky, pepře a másla vytvoříme těsto, do kterého až nyní zapracujeme parmazán. Zpracujeme těsto, které jde válet. Dle fantazie můžeme vykrajovat rádýlkem či vykrajovátky. 
Pečeme 10-12 minut, hlídáme!!






Necháme zchladnout a můžeme podávat. 
Dobrou chuť!!

úterý 3. listopadu 2015

POLENTOVÝ DÝŇOVÝ KOLÁČ S RICOTTOU A MODRÝM SÝREM

Na konci října se vydařil perfektní podzimní prosluněný víkend a toho bylo třeba využít :-) Vyrazila jsem si pro dýni na Farmářské trhy na Jiřák, které byly spojené již od pátku se Svátkem dýní a dušiček :-) Všude se smálo spousta dobrůtek, které si říkaly o ochutnání. Vše jsem prošla a důkladně prohlédla s vynikající kávičkou od CAFÉ ALEGRE v ruce, chvíli se vyhřála na sluníčku a nakonec jsem si došla i pro tu dýni :D Chtěla jsem vyzkoušet zpracování dýně na slano, tak jsem zkusila kombinaci dýňového pyré, ricotty a modrého sýru :-) A protože jsem chtěla zdravější variantu koláče, využila jsem opět polentového korpusu (adoptovaný z Tege blogu), který jsem již sem několikrát dávala.

Budete potřebovat (koláčová forma s průměrem 26 cm):
KORPUS
125 g (instantní) polenty 
500 ml vody
sůl, kousek másla, tymián
3-4 lžíce olivového oleje

Předehřejeme si troubu na 180°C. Polentu vsypeme do vroucí, lehce osolené vody. Za stálého míchání vaříme dle návodu na obalu. Stáhneme ze sporáku, vmícháme kousek másla a tymián. Necháme chvíli odstát a poté ji přesuneme do připravené koláčové formy vyložené pečícím papírem. Naolejovanými prsty vytvarujeme korpus i s okraji. Dáme do trouby předpéct (15-20 minut).

NÁPLŇ
Půl dýně hokaido (upečená doměkka)
250 g (1 kelímek) ricotty + mléko dle potřeby (přilévejte podle konzistence pyré, potřebovala jsem přibližně 3/4 hrnečku)
1 vejce
koření dle výběru (dávala jsem pepř, sůl, tymián, sušenou petrželku)
modrý sýr (cca 10 dkg, nastrouhat)

Z dýně, ricotty a mléka si připravíme hladké pyré, vmícháme vajíčko, ochutíme. Pyré vlijeme na předpečený polentový korpus a posypeme modrým sýrem. Pečeme dalších 20-30 min. na 170-175°C.



Vynikající je jak teplý, vytažený z trouby, tak i druhý den studený, doplněný například cherry rajčátky :-)
Dobrou chuť!

pondělí 26. října 2015

TVAROHOVÉ BÁBOVIČKY S KOKOSOVÝMI LUPÍNKY

Mám pro vás nový recept, moc dobré a zdravé tvarohové bochánky s kokosovým mlékem a ozdobené kokosovými lupínky. Jsou výborné třeba na snídani :-). Uvnitř najdete slunečnicová semínka a mandlové lupínky. Bez mouky, pouze s ovesnými vločkami. Pokud nejste zvyklí příliš sladit, bude vám stačit, jako mně, využití banánů :-) 
Pojďme na ně :-) !!

Budete potřebovat (na 12 formiček na muffiny): 
65 g ovesných vloček
35 g slunečnicových semínek
15 g mandlových lupínků (nebo nasekaných mandlí)
250 g (vanička) odtučněného tvarohu
2 banány
1 vejce
85 ml kokosového mléka
85 ml mléka
skořice
1/2 lžičky jedlé sody
kokosové lupínky

Troubu se předehřejeme na 175°C, připravíme si formičky na muffiny. Já mám silikonové, takže jsem je nevymazávala. 
Na pánvičce si na sucho opražíme vločky, slunečnicová semínka a mandlové lupínky. Zahřejeme si obě mléka (nepřivedeme k varu!) a vsypeme opraženou směs. Promícháme, přisypeme skořici dle chuti a necháme nasáknout alespoň 20 minut. Mezitím si rozmixujeme banány s tvarohem, přidáme vajíčko.  Do této tekuté směsi vmícháme nasáknuté vločky, přidáme jedlou sodu. Směs postupně vlijeme do jednotlivých formiček, posypeme kokosovými lupínky a dáme péct, cca 25-30 minut, hlídáme!



Dobrou chuť :-) !

úterý 29. září 2015

THE DARING BAKERS' SEPTEMBER, 2015 CHALLENGE: IRISH SODA BREAD

Podruhé v řadě přicházím s vypečenou výzvou Odvážných pekařů :-). Zářijovou "challenge" pro nás připravila Meredith z blogu CHEF IN DISGUISE. Měli jsme si vyzkoušet Irský chléb. Zajímavostí na tomto chlebu je, že se během jeho přípravy nepoužívá droždí, ale jedlá soda. Není tedy třeba ho nechat kynout. Těsto ještě navíc obsahuje podmáslí (buttermilk), takže touto reakcí nám krásně v troubě vzejde i bez využití droždí :-). Od Meredith jsme dostali k dispozici základní recept, postup a další doporučení pro nejrůznější obměny :-) Jakmile jsem já, jakožto nenapravitelná milovnice sýrů, uviděla recept na Irský chléb s čedarem a provensálskými bylinkami, bylo jasno :D Takže v mém případě vám přináším recept na Irských chléb s čedarem a provensálskými bylinkami (v originálu Irish cheddar and herb soda bread) z blogu Baking bites. Vyšel z něho opravdový fešák, navíc vláčný, voňavý po bylinkách a chuť perfektně doplňoval výrazný čedar. Moc ráda vyzkouším i sladkou verzi s máslem a rozinkami, mňam :-)

Budete potřebovat: (na jeden bochník)
2 hrnky mouky (použila jsem celozrnnou hladkou pšeničnou a bílou hladkou mouku 1:1)
1 hrnek podmáslí
1 hrnek na jemno nastrouhaného čedaru (100 g balení je úplně akorát)
1/4 lžičky soli
1 1/2 lžičky jedlé sody
lžičku kokosového cukru (či obyčejného cukru krupice)
lžičku provensálského koření

Troubu si předehřejeme na 200°C. Připravíme si plech pokrytý pečícím papírem. 
V jedné míse si smícháme mouku, sůl, bylinky, cukr a jedlou sodu. V druhé misce smícháme půl hrnečku podmáslí a 3/4 hrnečku nastrouhaného čedaru. Tuto směs přidáme do mísy s moukou, promícháme a dolijeme zbytek podmáslí. Těsto vypracujeme do koule, v případě potřeby ještě přidáme mouku. Kouli přesuneme na plech s pečícím papírem a uděláme z ní zhruba 3,5 cm  vysoký "disk", který posypeme zbytkem čedaru. Na povrchu vytvoříme ostrým nožem hlubší kříž. Pečeme 30-35 minut, dokud se nevytvoří křupavý povrch a zkontrolujeme, že špejle vyjde suchá.



Necháme vychladnout a poté si vychutnáme krajíčky třeba pomazané máslíčkem :-)
Dobrou chuť!!




čtvrtek 24. září 2015

PUMPKIN PIE

Zrovna dnes slaví GatitoBlog jeden rok své existence :-) Přesně před rokem jsem sem vložila první recept na americkou klasiku, dýňový koláč :-) A tak to po roce zase zopakuji :D Sezóně dýní se člověk prostě nevyhne (ještě aby!!). Navíc jejich barva tak krásně rozsvítí jakýkoliv koláč či chlebíček, že se raduji už jenom z toho.. O ochutnávce pak ani nemluvím :-))
Korpus jsem tentokrát dělala komplet celozrnný (namíchala jsem hladkou celozrnnou a špaldovou mouku), takže dostal úžasný ořechový nádech, nasucho opražila kešu a vlašské oříšky, takže při pojídání koláče krásně křupou a jejich chuť ještě víc vynikne a šťavnaté sušené meruňky tomu daly korunu :-) Pojďme na něj!

Budete potřebovat: (koláčová forma s průměrem 28 cm)

KORPUS:
250 g mouky (200 g celozrnné pšeničné hladké a 50 g špaldové hladké mouky)
125 g másla (dostatečně vychlazeného, nakrájeného na malé kousky nebo nastrouháme na hrubém struhadle)
1 vejce
1 lžička kokosového cukru
špetka soli
případně 2-3 lžíce ledové vody (uvidíte podle konzistence těsta)

Z uvedených ingrediencí zpracujeme hladké těsto (doporučuji rychle, aby máslo nestačilo příliš změknout) a ihned vtlačíme do vymazané koláčové formy, nezapomeneme na okraje! Dno propícháme vidličkou a formu s korpusem dáme do ledničky. 

NÁPLŇ:
velký hrnek dýňového pyré (klasicky z Hokkaido)
2 vejce
2 lžíce smetany
šťáva z půlky limetky
2-3 lžičky skořice
špetka muškátového oříšku (určitě nevynechávejte, úžasně obohatí chuť i vůni koláče)
4-5 lžící javorového sirupu (pokud sladíte víc, přidejte, můžete zkombinovat s medem apod. :-) )
množství a druh oříšků dle chuti, nasekané
malý sáček nesířených sušených meruněk (nejlépe v bio kvalitě; nakrájené na malé kousky)

Troubu předehřejeme na 180°C. Na nepřilnavé pánvi si lehce opražíme oříšky a připravíme si nakrájené meruňky. Vejce lehce prošleháme s javorovým sirupem, šťávou z limetky, smetanou. Přidáme skořici, muškátový oříšek a vmícháme dýňové pyré. Formu z korpusem vyndáme z lednice, dno posypeme meruňkami a opraženými oříšky. Na to vlijeme připravenou náplň a vložíme do trouby. Pečeme 40 min. 



Necháme vychladnout a servírujeme nejlépe pod peřinou, s horkým čajem či kávičkou :-)
Dobrou chuť!!

neděle 20. září 2015

NUGÁTOVÝ CHEESECAKE S RESTOVANÝM ČERNÝM SEZAMEM

Další příspěvek se opět ponese ve znamení cheesecaku :-) A ne ledajakého! Pekla jsem ho jako dezert po večeři nazvané Kulový blesk (na druhou)  jako poděkování za pomoc při dvojitém stěhování (ano, jedno nestačilo, lepší to dál nerozvádět :D ). Kde jsem vzala recept? To je také dlouhá historie :-)) Ale místa a času máme dost, takže vysvětlím! V sobotu 23. června 2015 se konal Prague Cheesecake festival. Vynikajících ochutnávek bylo nepočítaně, ale dostal mě jeden jediný :-)) Ano, tušíte správně, byl to TENTO nugátový cheesecake od brněnské kavárny V Melounovém cukru (a chuťové buňky mě opravdu nezklamaly, stali se totiž vítězem letošního ročníku). Od té chvíle jsem na něho nepřestala myslet, nešel mi z hlavy. Takže jsem se nakonec odvážila a požádala kavárnu o recept :-) Vyšlo to, dostala jsem super podrobný recept pomalu i s návodem :D a já ho mohla zkusit upéct taky. Dokonalost, co vám budu povídat. Tak, dost vykecávání, teď už recept!! 

Budete potřebovat (dortová forma s průměrem 22 cm):

KORPUS:
1 balení sušenek Lotus (250 g)
60 g másla (rozpuštěného)

Dno dortové formy vyložíme pečícím papírem. Strany lehce vymažeme kouskem másla. Sušenky rozdrtíme, rozemeleme (např. válečkem) a pečlivě spojíme s rozpuštěným máslem. Tuto směs nasypeme do formy a pečlivě, rovnoměrně vtlačíme na celou plochu dna formy (např. dnem skleničky). Korpus necháme tuhnout v ledničce a jdeme na přípravu náplně.

NÁPLŇ: (všechny ingredience je třeba mít v pokojové teplotě, alespoň hodinku!)
600 g krémového sýra (já zvolila klasicky již svoje prověřené spojení Philadelphie a mascarpone, tj. 1x balení mascarpone 250 g + 3x125 g Philadeplhia, 25 g vám zbyde ;-) )
200 g zakysané smetany (20% a výš)
2 lžičky vanilkové pasty (seženete např. ve Vanilkovém obchodě, zasílají bez poštovného a vše, co jsem od nich měla, bylo vynikající a do druhého dne už je zboží u vás, paráda)
90 g nugátu (nedělala jsem svůj, ale objevila jsem domácí nugát u Čokoládové cukrárny, s možností osobního vyzvednutí a byl úžasný, takže mohu jen doporučit)
6 lžic černého sezamu (zprudka orestovaného, hodně dotmava - je potřeba opravdu hlídat!! Sezam seženete asi v každé prodejně zdravé výživy)
30 g kokosového cukru (klidně dejte obyčejný cukr krupice, já teď jiný, než kokosový nepoužívám, tak proto)
3 vejce

Předehřejeme si troubu na 150°C a na spodní příčku trouby umístíme pekáč s vařící vodou. Opatrně si smícháme krémové sýry a zakysanou smetanu (jen tak, aby se spojily, nechceme v náplni příliš vzduchových bublinek), vmícháme vanilkovou pastu, orestovaný sezam a nugát, přidáme cukr (můžeme zpracovat i šlehačem na nižší obrátky tak, aby se suroviny dobře spojily) a poté postupně zapracujeme jedno vajíčko po druhém, již nešleháme!
Těsto nalijeme na připravený korpus a lehce s formou praštíme, aby si směs lépe sedla a odešlo co nejvíce vzduchových bublinek. Pečeme na střední příčce na 150°C 20 minut, poté teplotu snížíme na 120°C a pečeme dalších 60 minut. Cheesecake je upečený, pokud se ve středu stále ještě trochu "třese".

ZDOBENÍ:
Zdobíme po vychladnutí, nejlépe druhý den, přes noc skladujeme v ledničce. 
Zdobení je zcela na vás :-) Já použila hořkou čokoládou (68 %), kterou jsem nalámala na kousky a přelila vysokotučnou smetanou, kterou jsem nechala přejít varem. Nechala odstát minutu a poté vymíchala dohladka. Čokoládu jsem nanesla na cheesecake a na závěr jsem ho poprášila zbylým orestovaným černým sezamem.






pondělí 7. září 2015

THE DARING BAKERS' AUGUST, 2015 CHALLENGE: GLUTEN-FREE SEED & NUTS LOAF

Moje první zapojení do výzev Odvážných pekařů probíhalo ve společnosti pečení bezlepkového semínkového bochníčku :-) Výzvu pro nás připravila původem Novozélanďanka, Susan z The Kiwi Cook. Takový druh "chlebu" už jsem chtěla dlouho upéct, takže recept přišel jako na zavolanou! Chléb dokonale křupal (to já ráda :D ) a chutnal jako směs pražených semínek doplněný ořechy a v mém podání také mrkví, která rozveselila barvu chlebíku. Je plný vlákniny a zdravých tuků. Určitě doporučuji vyzkoušet, příprava vůbec není náročná a doplnit ho můžete v podstatě čímkoliv - pomazánkou z avokáda, zeleninou, oříškovým máslem (aby těch oříšků nebylo málo :-)) ) v doprovodu s banánem ... variant je skutečně nepřeberné množství, fantazii se meze nekladou :-)!!

Pojďme na recept (původně pochází odtud)!!

Budete potřebovat:
70 g slunečnicových semínek
70 g dýňových semínek
90 g lněného semínka
50 g vlašských ořechů, nasekaných
135 g ovesných vloček
2 polévkové lžíce chia semínek
3 polévkové lžíce psyllia (prášek)
1 kávová lžička soli
1 polévková lžíce javorového sirupu
3 polévkové lžíce kokosového oleje nebo ghí, rozpuštěného
375 ml vody
1 mrkev, jemně nastrouhaná

Připravíme si dvě mísy. V jedné důkladně promícháme všechny sypké ingredience. V druhé spojíme sirup, vodu a rozpuštěný kokosový olej / ghí. Tekutou složku vlijeme do sypké směsi a opět důkladně mícháme, dokud se všechna tekutina nevsákne do směsi. Toto "těsto" přemístíme do připravené formy (já použila formu na biskupský chlebíček) vyložené pečícím papírem (pokud nemáte s nepřilnavým povrchem) a pečlivě uhladíme.


Formu pečlivě zakryjeme fólií a necháme minimálně 2 hodiny odpočinout, nejlépe ale přes noc. Těsně před uplynutím stanovené doby si předehřejeme troubu na 180°C. Chléb pečeme nejdříve 20 minut. Poté formu vyjmeme a do trouby umístíme mřížku a chléb opatrně vyklopíme na mřížku. Dopékáme dalších 30-40 minut (chléb by měl znít na poklep dutě a bude mít krásnou, hnědou kůrku). Poté chléb vyjmeme z trouby a necháme zcela vychladnout. Pak teprve můžeme krájet a servírovat.



Dobrou chuť!!
A já se těším na další výzvu odvážných pekařů, o kterou se s vámi opět příští měsíc ráda podělím :-)

čtvrtek 20. srpna 2015

ZÁKLADNÍ CHEESECAKE SE SEZÓNNÍM OVOCEM

Ano ano, já vím, cheesecaků je tady už víc než dost, ale mě jejich kombinace chutí a vzhledů tak moc baví, že sem zase jeden přidám :-) Tentokrát se jedná o úplně základní recept, ozdobený a doplněný čerstvými jahůdkami, jak se v létě sluší a patří. Byl vytvořený speciálně pro mamku a v její kuchyni. Tak pojďme na něj!



Budete potřebovat (průměr dortové formy 22 cm):
Korpus:
140 g sušenek (použila jsem tentokrát Bebe cereální)
60 g másla
lžičku vanilkového extraktu

Troubu si předehřejeme na 175°C. Dno dortové formy vyložíme pečícím papírem. Strany lehce vymažeme kouskem másla. Sušenky rozdrtíme, rozemeleme (např. válečkem). Máslo rozpustíme a spolu se lžičkou vanilkového extraktu promícháme s rozdrcenými sušenkami. Tuto směs nasypeme do formy a pečlivě, rovnoměrně vtlačíme na celou plochu dna formy (např. dnem skleničky). Korpus pečeme cca 15 min., formu vyndáme, necháme chladnout a troubu ztlumíme na 160°C.

Náplň:
600 g krémového sýru (např. 250 g mascarpone/1 balení, 350 g Philadelphie/3 balení a 25 g vám z jedné zbyde, třeba na chlebík :-) )
50 g krupicového cukru, 1 vanilkový cukr
2 vejce + 2 žloutky
lžičku vanilkového extraktu

Opatrně si vyšleháme oba krémové sýry (jen tak, aby se spojily, nechceme v náplni příliš vzduchových bublinek), vmícháme vanilkový extrakt, přidáme cukr, a postupně zapracujeme jedno vajíčko po druhém.
Těsto nalijeme na připravený korpus. Na povrchu uhladíme a lehce s formou praštíme, aby si směs lépe sedla a odešlo co nejvíce vzduchových bublinek.

Na spodní příčku trouby umístíme pekáč s vařící vodou. Cheesecake pečeme na střední příčce, 75-90 minut (během pečení neotevíráme troubu!!). Upečený cheesecake musí být na povrchu pevný a hladký a při lehkém dotyku pružit.

Na dokončení:
200 g čerstvých jahod (očištěných, pokrájených na čtvrtky)
kelímek zakysané smetany (12%, stačí cca půlka kelímku, záleží, jak vysokou chcete mít horní vrstvičku)
zarovnanou lžičku moučkového cukru

Zakysanou smetanu promícháme s cukrem a potřeme jí zchladlý upečený cheesecake. Dle fantazie ozdobíme jahodami a necháme přes noc ztuhnout v lednici.


Dobrou chuť!!

pondělí 10. srpna 2015

BOEUF BOURGUIGNON: hovězí po burgundsku podle JULIE CHILD

V tom největším letním parnu jsem se rozhodla, že se zúčastním celosvětové akce ke 100. výročí narození oblíbené americké kuchařky Julie Child. To bych nebyla já, aby mi v tom horké počasí zabránilo :-) Takže v bytě teplota zhruba 34°C a já se věnovala perfektnímu receptu na hovězí po burgundsku. Akce se může zúčastnit každý, kdo v období mezi 5. - 15. srpnem uvaří na její počest jídlo podle jejího receptu :-) Více informací se dočtete zde. Výsledek se pak nasdílí na vlastním a na "ThinkFood" Facebooku s hashtagem: #CookForJulia
Začala jsem studováním receptů (nakonec jsem vyšla z Apetitu, navštivila jsem Meg v kuchyni a nahlédla k Chez Lucii), pokračovala výběrem červeného vína (A že to byla věda!! Volba padla na Chianti "Governo all´Uso Toscano" DOCG 2011 - jedním slovem DOKONALOST) a pak přišlo na řadu maso. Musím říct, že vstřícnost personálu Naše maso v Pasáži v Dlouhé byla skvělá :-) Proběhla online porada s řezníkem a nakonec jsme vybrali karabáček (je mnohem lepší než kližka, masitější a obsahuje méně blan, šlach apod.). Objednala jsem a druhý den bylo vše připraveno. Maso doprovodily vynikající šalotky a žampionové soté. 
A teď už k samotnému receptu a postupu :-)

Budete potřebovat: (pro 4 osoby)
1 kg hovězího masa (měla jsem již zmíněný karabáček, jinak lze dle Apetitu přední, zadní, kližka, hovězí péro, ořech a vrchní či spodní šál), očištěné, zbavené blan, šlach atd., nakrájené na kostky (5 cm))
100 g slaniny
lžíce oleje
1 cibule na proužky
1 mrkev na kolečka
sůl, čerstvě mletý pepř
450 ml červeného vína (chianti, Beaujolais, 
burgundské, ... na výběru a jeho kvalitě si opravdu 
dejte záležet, zážitek u jídla vám to 100krát vrátí :-)) )
2 lžíce hladké mouky 

400 ml silného hovězího vývaru
1 lžíce rajského protlaku
2 stroužky česneku, drceného
1/2 lžičky tymiánu, bobkový list

na cibulky:
250 g šalotek
15 g másla
lžíce oleje
cca 100 ml hovězího vývaru
petrželka, tymián, bobkový list

na žampiony:
300 g žampionů
cibulka, nasekaná
30 g másla
lžíce oleje

Dáme si vařit v malém kastrůlku vodu. Slaninu nakrájíme na kratší proužky a necháme jí 10 minut vařit. Pokrájené maso na kostky pečlivě (!!) vysušíme. Slaninu slijeme a také ji osušíme. V silnostěnném hrnci ji dozlatova osušíme na lžíci oleje a dáme stranou. Na tuku postupně opečeme kousky masa, z obou stran, necháme zatáhnout, ale nedusíme. Já opékala toto množství masa natřikrát (jasně, záleží na velikosti hrnce). Maso dáme stranou ke slanině. Troubu si předehřejeme na 230°C.  Do hrnce nyní dáme mrkev na kolečka a cibuli na proužky. Opékáme do zhnědnutí. Do hrnce vrátíme slaninu a maso, opepříme (případně osolíme - záleží, jestli máte již slaný vývar či ne),  zaprášíme moukou a hrnec dáme nezakrytý do trouby na 4 minuty. Promícháme a necháme v troubě další 4 minuty. Hrnec vyndáme na sporák, teplotu trouby snížíme na 160°C. Do hrnce vlijeme připravené víno, vývar (pouze tak, aby bylo maso sotva potopeno), protlak, česnek, bylinky a směs přivedeme k varu. Zakryjeme a vložíme do trouby do spodní části, na 3-4 hodiny (maso bude krásně měkké, vidličkou se bude krájet jako dort :-)) ). Směs v hrnci by měla nepřetržitě probublávat. Průběžně kontrolujeme a dle potřeby přilijeme vývar / vodu. U mě nebylo potřeba dolévat vůbec nic. Po třech hodinách jsem zkontrolovala měkkost masa, lehce dochutila pepřem a solí a nechala ještě další půlhodinku dodělat. 

Nyní máme čas na přípravu cibulek a žampionů. 
Očištěné cibulky orestujeme na másle a lžíci oleje, postupně je otáčíme, necháme lehce zhnědnout ze všech stran. Zalijeme vývarem, aby byly potopené, přidáme koření, osolíme, zakryjeme a necháme "táhnout" cca 30-35 minut.

Žampiony si očistíme a nakrájíme na čtvrtky (dle velikosti). Na pánvi zpěníme máslo, na něj nasypeme nasekanou cibulku a žampiony. Za stálého míchání restujeme cca 4 minuty. Až houby zhnědnou, osolíme a opepříme. Hotovo :-)

Maso jsem nechala uležet do druhého dne, kdy přišla návštěva a všechno snědla :D Omáčku jsem již nemusela ani ředit, ani zahušťovat, vyšla perfektně.
Kombinace chutí masa, žampionů a cibulek je dokonalé spojení (co jiného bych taky měla od Julie čekat, že :-) )



Dobrou chuť!!



čtvrtek 23. července 2015

CELOZRNNÝ CUKETOVO-MRKVOVÝ KOLÁČ

V tomto koláči jsem zkoušela využití kokosové mouky, která už byla nějakou dobu připravená ve spíži :-). Tvořila jednu část korpusu (spolu se špaldovou a celozrnnou pšeničnou moukou) tohoto zeleninového koláče (inspirace u Crustycorner). Dodala mu netradiční a velmi zajímavou chuť! Kokosová mouka se vyrábí z kokosové dužiny, která se po vysušení a vylisování najemno rozemele. Obsahuje až 39% vlákniny a má vysoký podíl bílkovin. Konkrétně tuto, v bio kvalitě, jsem objednávala u Katy v eshopu Veganza. Určitě s ní ještě vyzkouším sladké pečení, nejspíš nějaké sušenky.


Budete potřebovat (koláčová forma o průměru 28 cm):

Korpus:
300 g mouky (já použila 3 druhy: 100 g celozrnné hladké pšeničné, 100 g hladké špaldové a 100 g kokosové mouky)
sůl
200 ml studené vody
35 g másla a 35 g kokosového oleje
bílek (žloutek si schováme)

Troubu si předehřejeme na 175°C. Mouky smícháme a spolu s máslem a kokosovým olejem vytvoříme prsty drobenku. Přidáme bílek a po částech studenou vodu. Těsto si rozválíme pouze na tlustý plát, přeneseme do koláčové formy (mám s nepřilnavým povrchem, takže nemusím dávat pečící papír) a prsty ho vymačkáme po celém dnu a nezapomeneme na okraje! Propícháme vidličkou, zakryjeme alobalem a zatížíme např. fazolemi. Pečeme cca 15 minut. Poté alobal sundáme, potřeme rozšlehanými vajíčky (viz Náplň) a necháme péct dalších 5 minut. Formu vyndáme, korpus necháme chladnout, troubu nevypínáme.

Náplň:
1 velká cuketa (nahrubo nastrouhaná)
2 mrkve (očištěné, nahrubo nastrouhané)
dle chuti i hrášek (měla jsem od babi domácí, cca 2 hrsti)
sůl, pepř, kari
lžíce ghí (přepuštěné máslo; můžete ale také použít olivový olej či jiný oblíbený tuk)
120 g lučiny linie (jedno balení), 5-7 lžic mléka
1 vajíčko, 1 žloutek (zbyl nám z korpusu)
3-4 lžíce strouhaného parmazánu

Zeleninu necháme lehce změknout na pánvi na lžíci ghí. Dle chuti osolíme, opepříme, přidáme kari. Ve vedlejším kastrůlku si s mlékem rozpustíme lučinu. Tu poté vmícháme do "hotové" zeleninové směsi. Vychladlý korpus posypeme parmazánem a na to vlijeme zeleninovou směs. Rovnoměrně zalijeme zbylými rozšlehanými vajíčky a dáme péct na cca 30 min. (hlídáme, až povrch krásně zezlátne) na 190 °C.


Koláč můžeme podávat jak teplý (nechte chvíli ztuhnout po vytažení z trouby), tak i studený na večeři či svačinu, např. s rajčátky :-)

Dobrou chuť!!

úterý 14. července 2015

SAMETOVÝ CHEESECAKE S JAHODOVÝM MRAMOROVÁNÍM

Tentokrát přidávám další přírůstek do rozrůstající se skupiny pečených cheesecaků :-). Recept na mě čekal v červnovém vydání Apetitu. Upravovala jsem množství cukru a krémového sýru, poměry surovin budete znát už z předešlých receptů :-). Namísto celozrnných Bebe sušenek jsem tentokrát vytvářela korpus z karamelových Lotus sušenek. 
Speciálně pro tento cheesecake jsem objednávala vzorky vanilky a vanilkového extraktu (double vanilla) z Vanilkového obchodu. A aby toho nebylo málo, ochutnávka probíhala za dokonalého doprovodu růžového polosladkého vína AOC Cabernet d'Anjou L'éventail 2014. Na toto víno jsme narazili při ochutnávkách na Středomořských trzích konaných na Náměstí Republiky jedné letní slunečné neděle u stánku firmy Languedoc, díky které můžeme ochutnat francouzská vína z rodinných vinic. 
A teď už k receptu!

Budete potřebovat (dortová forma o průměru 26 cm):
(!! všechny ingredience necháme hodinu při pokojové teplotě)

Korpus:
150 g lotus sušenek (najemno nadrcených)
30 g másla (rozpuštěného)

Rozdrcené sušenky smícháme s rozpuštěným máslem a rovnoměrně natlačíme do dortové formy. Dno formy jsem několika tahy vymazala rozpuštěným máslem, na to "přilepila" vystřižený kulatý pečící papír a strany formy jsem také lehce vymazala máslem. Korpus pečeme 10 minut ve vyhřáté troubě na 175°C. Necháme chladnout a troubu ztlumíme na 160°C.

na jahody:
300 g jahod (očištěných, nakrájených na kousky)
50 g moučkového cukru (množství upravte podle sladkosti a kvality jahod)
Pokrájené jahody promícháme s cukrem a necháme odpočívat. Jahody pustí šťávu. Poté rozmixujeme do hladkého pyré. Pokud je moc řídké, krátce povaříme.

Náplň:
600 g krémového sýru (1 x mascarpone /250 g/; 3 x Philadeplhia /3 x 125 g/ a 25 g Vám zbyde)
2 vejce
100 g krupicového cukru
2 lžičky vanilkového extraktu

Cheesecake budeme péct na střední příčce. Na spodní příčku v troubě si připravíme pekáč s horkou vodou - cheesecake tak nepopraská a bude krásně hladký po celém svém povrchu.
Opatrně si vyšleháme oba krémové sýry (jen tak, aby se spojily, nechceme v náplni příliš vzduchových bublinek), přidáme cukr a postupně zapracujeme jedno vajíčko po druhém.
Na vychladlý korpus vlijeme 1/3 krémové náplně. Na tuto vrstvu dáme lžící 1/2 jahodového pyré a opatrně promícháme s krémem, aby vzniklo mramorování. Na to přesuneme zbývající krém. Na závěr vytvoříme lžičkou kolečka po celém povrchu, směrem do středu. Párátkem je pak postupně spojíme a vzniknou nám tak srdíčka. 
Pečeme přibližně 60 minut. Hotový cheesecake při dotyku lehce pruží. Troubu během pečení neotvíráme. Hotový cheesecake necháme pak v pootevřené troubě chladnout cca 2 hodinky. Pak ho přesuneme do "pokojové" teploty a na noc do ledničky. 



Dobrou chuť!!

středa 8. července 2015

QUINOOVÝ KOLÁČ S JABLKY A OŘECHY

A aby nebylo té quinoi málo, zkusila jsem jí ještě upéct nasladko :-) , s jablky, skořicí, brusinkami (slazenými pouze jablečnou šťávou) a vlašskými ořechy. Perfektní!

Budete potřebovat (použila jsem dortovou formu s Ø 26 cm):
150 g quinoi (nebo 100 g quinoi a 50 g jáhel)
350 ml mléka
1 vejce
špetku soli
2 lžíce javorového sirupu
2-3 jablka (nastrouhaná nahrubo)
skořici (množství určete dle svého, já bych jí nejraději sypala všude a hodně, takže přesné množství raději nepíši :D )
hrst vlašských ořechů (nasekaných)
hrst brusinek (nakrájených)
lžíci práškového vanilkového pudinku
3 lžíce vloček (opražené nasucho na pánvi, promíchané se skořicí)

Quinou spaříme horkou vodou a uvaříme doměkka se špetkou soli v mléce. Necháme krátce vychladnout.
Mezitím si nahrubo nastrouhaná jablka promícháme se skořicí, vanilkovým pudinkem, brusinkami a ořechy. Lehce vychladlou quinou promícháme s vejcem a dvěma lžícemi javorového sirupu. Do dortové formy s pečicím papírem rovnoměrně rozprostřeme quinoový základ a vložíme do vyhřáté trouby a pečeme na 180°C cca 15 minut. Po uplynutí doby navršíme jablka a zasypeme opraženými vločky. Pečeme ještě dalších 35-40 minut.


Doporučuji servírovat se lžící dobrého bílého jogurtu a popřípadě ořechovým máslem z vlašských ořechů :-)
Dobrou chuť!!

pondělí 29. června 2015

SÝROVÉ BOCHÁNKY S QUINOOU

Téměř rok jsem čekala na to "pravé" vydání Zajíců v krabici :-)) A konečně přišlo - to letošní červnové. Přímo mi nahrálo quinou, kterou jsem už dlouho chtěla vyzkoušet. Součástí krabičky jsou i recepty na malých kartičkách, které usnadňují využití zaslaných dobrot, takže jejich originální a chutné využití tím pádem nemusíte vymýšlet :-). V sobotu jsem upekla quinoové muffiny se sýrem a jarní cibulkou. Dopadly výborně, doporučuji zkusit, pokud jste se s quinoou ještě pořádně neseznámili ;-)

Budete potřebovat:
půl hrnku nevařené quinoi
2 vejce
3/4 hrnku nastrouhaného sýru dle vašeho výběru
půl lžičky soli
3 jarní cibulky, nadrobno nasekané
pepř, bazalku, oregano, trochu tymiánu
půl hrnku namletých vloček (v původním receptu byla strouhanka)
(česnek - vynechala jsem)

Troubu si předehřejeme na 200°C. Quinou dvakrát propláchneme horkou vodou a uvaříme se solí. Necháme lehce vychladnout. V misce smícháme vločky, koření a cibulku. Přidáme nastrouhaný sýr, quinou a vajíčka, vše pečlivě promícháme. Směs by měla být lehce lepivá. Připravené košíčky plníme do 2/3. Pečeme cca 25 min., dokud povrch muffinků nezezlátne. 


Doporučuji doplnit zeleninovým salátem, nejlepší jsou ještě horké. Ovšem vychladlé ke svačině mají také něco do sebe! 
Dobrou chuť!

neděle 21. června 2015

TVAROHOVÝ KOLÁČ S BANÁNEM A AVOKÁDEM

Velmi snadný koláč, překvapil svou báječnou chutí - spojení banánu a avokáda je geniální :-). Inspirovala jsem se na tomto blogu, k těmto sympatickým slečnám chodím moc ráda. Určitě ho zkuste upéct, k létu se moc hodí. Dozdobila jsem jahodami a moc mu to slušelo ;-).

Budete potřebovat:
Korpus:
1 balíček celozrnných/cereálních sušenek (např. Bebe, tj. 130 g)
80 g másla

Sušenky rozdrtíme buď válečkem nebo v mixéru. Máslo rozpustíme a sušenky s ním pořádně spojíme. Dno koláčové formy vyložíme pečícím papírem a okraje lehce vymažeme máslem, abychom předešli přilepení koláče na stěny dortové formy. Sušenkovou směs pořádně natlačíme na dno formy. Předpečeme v troubě na 175°C, cca 15 min. Poté z trouby vyndáme. Troubu necháme běžet.

Náplň:
1 avokádo
2 banány
1 odtučněný tvaroh
1 lučina / žervé (62,5 g)
2 vejce
skořicový cukr či jiné vaše oblíbené sladidlo
20 g kakaa
(jahody - očištěné a rozkrájené na čtvrtky; nemusí být)


Vejce si vyšleháme s cukrem či jiným sladidlem, přidáme kakao. Tyčovým mixérem si zpracujeme dohladka banány a vydlabané avokádo. Vmícháme tvaroh a lučinu. Tuto směs přidáme k vajíčkům a vše pečlivě smísíme a vlijeme na předpečený sušenkový základ. Pokud chceme, dozdobíme jahodami. Pečeme ve vyhřáté troubě 40-45 min. Necháme vychladnout a přes noc dáme do lednice.


Dobrou chuť!!

pondělí 1. června 2015

BROWNIES S KOUSKY BÍLÉ ČOKOLÁDY

Klasické čokoládové brownies jsem pekla již několikrát, recept zde na blogu ale chybí. Tentokrát jsem ještě přidala kousky bílé čokolády. Těsto jsem osladila minimálně, takže si představte příjemně hořkou chuť po vysokoprocentní čokoládě a zároveň vás na jazýčku občas polechtá kousek bílé čokolády :-).


Budete potřebovat:
(vejce si vyndejte z ledničky min. hodinu dopředu)

125 g kvalitního másla (žádné náhražky! :-) )
200 g kvalitní hořké čokolády, nalámané na kousky (já dala 100 g 72 % a 100 g 85%)
100 g bílé čokolády (měla jsem s bourbon vanilkou, výborná věc)
půl hrníčku třtinového cukru
hrníček bílé hladké mouky
2 lžíce holandského kakaa
4 vejce
2 lžičky prášku do pečiva


Malý pekáček si vyložíme pečícím papírem a troubu si předehřejeme na 170°C.
Připravíme si vodní lázeň, ve které rozpustíme máslo a obě hořké čokolády. Mezitím si do pěny vyšleháme vejce se třtinovým cukrem. Vejce opatrně a po částech vmícháme do rozpuštěné čokolády.
Do vedlejší misky si přesejeme mouku, kakao a kypřicí prášek. Tuto sypkou směs také po částech vmícháme do tekuté složky. Tužší těsto přesuneme do pekáčku a pečeme 35-40 minut, podle trouby, během pečení hlídáme!!



Hříšně dobrá věc na víkend, co jiného k tomu dodat. Svůj kousek si vychutnejte s kávičkou či čajem ;-).
Dobrou chuť!!

OVESNÉ SUŠENKY S BRUSINKAMI A SLUNEČNICOVÝMI SEMÍNKY

Snídaně do auta :-)) Potřebovala jsem tentokrát snídani zabalit s sebou na cestu, čekala nás zhruba tříhodinová cesta, k tomu velmi brzké vstávání, takže jsem v pátek napekla a v sobotu mě tyto sušenky tahaly z postele. Receptů samozřejmě existuje nespočet, já je udělala s milovanými brusinkami, slazenými pouze jablečnou šťávou, mňam. Byly správně vypečené a doporučuji doplnit čerstvým ovocem - např. jahodami.

Budete potřebovat:
100 g rozpuštěného másla
1 vejce
půl hrníčku třtinového cukru (či jiného sladidla, na které jste zvyklí)
hrníček celozrnné hladké mouky
půl hrníčku kokosu
hrníček jemných vloček
slunečnicová semínka
80 g brusinek, pokrájených na menší kousky
lžička jedlé sody

Připravíme si plech vyložený pečícím papírem. Vejce vyšleháme s rozpuštěným máslem a třtinovým cukrem. Sypké ingredience (vločky, mouku, kokos, jedlou sodu, brusinky a semínka) smísíme vedle v misce. Vyšlehanou směs přidáme k sypké směsi a rukama propracujeme, až vše pečlivě spojí me dohromady. Tuto směs necháme odpočinout v lednici 30-40 minut.
Předehřejeme troubu na 175-180°C. Ze směsi tvoříme pevné (upěchované) placičky/hroudičky, které pečeme 25-30 minut. Necháme vychladnout. 

Obměn je nespočet :-) Místo brusinek rozinky, kdo miluje čokoládu, může přidat malé kousky hořké čokolády atd. Fantazii se meze nekladou :-)




Dobrou chuť!!


neděle 10. května 2015

CHLEBOVÉ KOSTIČKY S RICOTTOU, PESTEM A ČESNEKEM MEDVĚDÍM

Doma se nám sešla ricotta, pesto a na zkoušku česnek medvědí. Opět jsem potřebovala něco vytvořit "na zobání", tentokrát k jihoafrickému červenému cabernetu a vyšla z toho vynikající, lehká pomazánka výborně ochucená a ozvláštněná právě česnekem medvědím, opět sezónní záležitostí :-).


Budete potřebovat:
Tmavý chléb (doporučuji žitný, celozrnný, se semínky, apod.), 
nakrájený na čtverce a opečený v troubě
1 kelímek ricotty
2 lžíce bazalkového pesta
česnek medvědí podle 
chuti (nadrobno nakrájený)
+ na ozdobení
čerstvě mletý pepř

Ricottu promícháme s bazalkovým pestem, mletým pepřem a česnekem. Postupně mažeme na lehce vychladlý a opečený tmavý chléb, nahoru dozdobíme proužky česneku medvědího a servírujeme :-).

Dobrou chuť!!

BANÁNOVÝ CHEESECAKE "BA-NA-NA-RA-MA"

Lahůdka :-) Ochutnáte a blahem se budete vznášet místností :D (po odběhnutí 18 km po ránu vám to garantuji :D ).
Několik klasických cheesecaků už za sebou mám (čokoládový s malinami, kávový apod.) a tak když jsem viděla v Apetitu další verzi, resp. obměnu i co se týče náplně, neváhala jsem a musela ho vyzkoušet také :-). Náplň je totiž z ricotty a řeckého jogurtu, takže je krásně nadýchaný a lehký, náplň není ani trochu doslazovaná, je tam pouze jeden velký banán! Nahoře lehce posypaný kvalitním kakaem (korpus je také s přídavkem kakaa). Pojďme na něj!

Budete potřebovat:
Korpus
125 g sušenek (použila jsem Bebe rodinné cereální)
50  g rozpuštěného másla
1 lžíce holandského kakaa + na poprášení

Troubu předehřejte na 160°C. Dno dortové formy vyložte pečícím papírem (vystřihla jsem obkreslený kruh, na několika místech vymazala máslem a papír perfektně držel; strany formy vymažte máslem). Promícháme najemno rozdrcené sušenky (válečkem, ...) a kakao, poté pečlivě promícháme s rozpuštěným máslem. Směs důkladně napěchujeme na dno dortové formy a pečeme 10 minut. Korpus vyjmeme z trouby a zvýšíme teplotu na 220°C. Na dolní příčku si připravíme pekáč či jinou nádobu s vařící vodou (zajistí, že cheesecake během pečení nepraskne), dort budeme péct na střední příčce.

Náplň (!! všechny ingredience si alespoň hodinu před zpracováním vyndejte mimo lednici)
1 velký nebo dva malé zralé banány
šťáva z jednoho bio citronu
500 g ricotty
200 g řeckého jogurtu
3 vejce
1/2 lžičky vanilkového extraktu
2 lžíce kukuřičného škrobu

Na náplň rozmačkáme banány (nebo zpracujeme tyčovým mixérem) spolu s citrónovou šťávou. Prošleháme s ricottou, jogurtem, vejci, vanilkou a škrobem, aby se vše dobře promísilo. Směs vlijeme na sušenkový základ a vložíme do trouby. Po deseti minutách teplotu ztlumíme na 170°C a pečeme dalších cca 35 minut (dort hlídáme a případně zkusíme - hotový cheesecake při dotyku lehce pruží).
Troubu vypneme a pootevřeme, cheesecake necháme uvnitř, postupně chladnout (2-3 hodiny, poté vyndáme). Přes noc doporučuji dát do lednice.


Povrch jsem potřela pouze tenoučkou vrstvou řeckého jogurtu (3 lžíce) smíchaného s mlékem (2 lžíce) a rovnoměrně posypala kakaem.

Dobrou chuť!!

CHŘESTOVÝ QUICHE

Ke konci dubna jsem se dostala ke krásnému, jarnímu vydání květnového Apetitu. Z mnoha receptů mě dostal (kromě banánového cheesecaku) chřestový quiche :-) Takže dokud jsem mohla, utíkala jsem pro chřest a vyzkoušela jsem další variaci na tento francouzský slaný koláč. Recept jsem trochu upravila. Korpus jsem udělala vlastní, opět ze špaldové mouky (v receptu je listové těsto), velmi se mi na toto pečení osvědčila (ach, ty křupavé okraje!!). 

Budete potřebovat (koláčová forma s průměrem 28 cm)
Těsto:
300 g špaldové mouky
125 g vychlazeného másla (pokrájeného na malé kostičky)
100 ml ledové vody
sůl

Náplň:
100 g slaniny (ohlídejte si vysoký podíl masa), nakrájené na kostičky
1 malá cibule, nakrájená na půl kolečka (šalotka je výborná)
1/2 svazku zeleného chřestu
sůl a čerstvě mletý pepř
100 ml smetany na šlehání + mléko
3 vejce
špetka nastrouhaného muškátového oříšku
150 g gruyére/ementálu, nastrouhaného
3-4 jarní cibulky, nakrájené na kolečka

Z ingrediencí na těsto rychle pracujeme hladké těsto - do mouky se solí dáme na kostičky nakrájené studené máslo a zpracujeme prsty na "vločky". Poté přidáme ledovou vodu. Vytvoříme kouli, zabalíme do potravinářské folie a necháme odpočinout alespoň hodinku v lednici.
V pánvičce opečeme slaninu, až pustí tuk, přidáme pokrájenou cibulku a necháme zesklovatět a lehce změknout. Poté odstavíme a necháme zchladnout.
Do hrnce s vroucí, osolenou vodou ponoříme chřest zbavený dřevnatých konců a po pěti minutách vyndáme, zchladíme studenou vodou, po zchladnutí nakrájíme na 5 cm špalíky či necháme delší, pokud chcete vzhled jako na foto. 
Troubu si zahřejeme na 220°C a připravíme koláčovou formu (já mám s nepřilnavým povrchem, takže nemusím dávat pečící papír). Těsto vyndáme z lednici, rozválíme ho na požadovaný rozměr formy a přeneseme pomocí válečku do formy. Pečlivě vytvarujeme a přebytečné okraje odkrájíme (případně je využijeme na "záplatování" - pokud se někde vytvoří prasklina apod.). Těsto propícháme po dně vidličkou, aby se nenafukovalo, zakryjeme alobalem a zatěžkáme suchými luštěninami. Pečeme 12 minut. V tomto mezičase si rozšleháme vajíčka. Po uplynutí času sejmeme zátěž i alobal a korpus potřeme vejcem. Pečeme ještě další 3-5 minut. Troubu zmírníme na 190°C.
Vejce prošleháme se smetanou, mlékem, solí, pepřem a muškátovým oříškem. Korpus posypeme jarními cibulkami a částí sýru. Poté rovnoměrně rozprostřeme směs slaniny a cibulky, na to poskládáme chřest a celé zalijeme ochucenými vejci (náplň nesmí dosahovat až k hornímu okraji, během pečení ještě zvětší objem). Posypeme zbylým sýrem a pečeme, až se na povrchu koláče objeví světlehnědé skvrny a náplň bude pevná (asi 25-35 minut). 



Koláč si můžete vychutnat teplý i vychladlý, vynikající je v obou variantách.
Dobrou chuť!!

pondělí 4. května 2015

ZEBRA TVAROHOVÝ KOLÁČ S MALINAMI

Zkouška zebry :D A celkem se povedla. Kdo by odmítl koláč bez mouky, nabitý bílkovinami a navíc ještě krásně pruhovaný :-)) K snídani, s arašídovým máslíčkem od Nutspread ... již není co dodávat ;-)
Recept je z blogu Eat with love od Moniky G.

Budete potřebovat:
2 nízkotučné tvarohy (2 x 250 g)
100 g bílého jogurtu
3 vejce
lžičku prášku do pečiva
vanilkový puding
30 g vanilkového proteinu (pokud nedáte, doslaďte jinak; případně pokud jste zvyklí více sladit, přidejte lžíci třtinového cukru / med / datlový sirup...)
15 g kakaa / karobu (já dala obojí, napůl)
maliny (měla jsem malou krabičku, 125 g)
(na dokončení 30 g arašídového másla)

Dortovou formu vyložíme pečícím papírem, troubu předehřejeme na 170°C.
Vejce vyšleháme, přidáme postupně tvaroh, jogurt následovaný pudinkem, proteinem a práškem do pečiva. Polovinu směsi si dáme do druhé mísy a tu smícháme s kakaem / karobem. Doprostřed formy postupně vrstvíme vždy 1-2 lžíce světlého a tmavého krému. Navrch poklademe maliny. 
Pečeme cca 30 min.


Před podáváním ozdobíme arašídovým máslem.
Dobrou chuť!!

pondělí 27. dubna 2015

JÁHLOVÉ PLACIČKY SE SÝREM

Před víkendem jsem dostala chuť vytvořit něco "jáhlového" a zaujaly mě tyto pečené jáhlové placičky se sýrem na webu Jíme rádi.cz. Doplnila jsem je směsí zeleniny s opečenou šunkou a oběd byl hotov :-).

Budete potřebovat:
150 g jáhel (dvakrát propláchnuté horkou vodou)
vývar / vodu (na začátek alespoň 300 ml, další dolévat v průběhu vaření)
50 g mouky (dávala jsem špaldovou mouku, pro zcela bezlekovou verzi radí využít Jizerku)
1 vejce
kari
sůl, pepř, oregano
80 g sýru (měla jsem kousek camembertu, eidam a syrovátkový sýr z Liedlu)

Propláchnuté jáhly vsypeme do osolené vroucí vody / vývaru a vaříme cca 20 minut do změknutí. Přidáme kari koření, pepř a případně sůl, pokud je potřeba.
Do jáhlů, které necháme chvíli zchladnout, vmícháme vajíčko, pak mouku.
Předehřejeme troubu na 180°C a na plech vyloženým pečicím papírem tvarujeme navlhčenými rukami nejdříve kuličky a na plechu z nich vytvoříme placičky. Dáme do trouby a necháme péct cca 20 minut. Mezitím si nastrouháme sýr a promícháme ho s oreganem. Po dvaceti minutách posypeme placičky sýrem a pečeme dalších 5-10 minut.



Placičky se hodí jak k obědu, tak i vychladlé na svačinu. K obědu doplňte dušenou/čerstvou zeleninou a rovnou podávejte.

Dobrou chuť!!

SÝROVÉ DROBNOSTI K VÍNU


Minulý týden jsem začala zkoumat, co dobrého bych tak mohla připravit a následně zobnout k bílému vínu, konkrétně tramínu červenému, pozdnímu sběru (Habánské sklepy). Na etiketě jsem vyčetla, že se hodí k sýrům s bílou plísní a k ovčím sýrům. To bych nebyla já, abych nakrájela talířek sýrů a bylo by vyřešeno, že :-)
Navštívila jsem foodblog Kitchenette a jako na zavolanou tam vložila dva "recepty" k aperitivu. Jedním jsem se nechala inspirovat a druhý jsem přebrala zcela.

První nese název "křupavá polenta s hruškou a camembertem" a jako druhý jsem připravila "sýr halloumi s cherry rajčátky". Sýr halloumi měl velký úspěch, chutí připomíná hodně jemný a méně slaný balkánský sýr. Původem je z Kypru a je vyrobený ze směsi kozího a ovčího sýra. Je k dostání v Mark's & Spencer a dále také ve Sklizeno-Vodičkova v Praze.

KŘUPAVÁ POLENTA S HRUŠKOU A CAMEMBERTEM

Budete potřebovat:
100 g instantní polenty
400 ml vývaru (nebo osolené vody)
tymián
čerstvě mletý pepř
80-100 g camembertu
1 zralou hrušku (nakrájenou na kousky + zakápnout šťávou z citronu; hrušku s nebo bez šlupky, nechám na vás)
Párátka 

Polentu uvaříme podle návodu na obalu. Necháme chvíli odstavenou. Rozehřejeme troubu na 200°C. Na plech vyloženým pečícím papírem pak polentu rozprostřeme do souvislé vrstvy (mějte stále navlhčené ruce, polenta se pak nebude lepit), tloušťku nechám na vás, já měla přibližně 1 cm. Vložíme do trouby a po vytvoření křupavé krusty na jedné straně polentovou placku obrátíme a pečeme i z druhé strany. Vyndáme z trouby a necháme chladnout. 
Camembert si nakrájíme na kousky požadované velikosti. Po zchladnutí polentovou placku nakrájíme na čtverečky / obdélníčky / jiné tvary, vrstvíme postupně polentu, sýr a hrušku, propíchneme párátkem. Můžeme ještě lehce opepřit. 



SÝR HALLOUMI S CHERRY RAJČÁTKY

Budete potřebovat:
150 g sýru halloumi
cherry rajčátka (koupila jsem větší, takže jsem je půlila, pokud budete mít menší, použijte celé)
oregano
párátka

Sýr halloumi nakrájíme na kousky a postupně opékáme z obou stran na nepřilnavé pánvi (zabere to jen malou chvilku). Každý kousek doplníme cherry rajčátkem a napíchneme párátkem. Na talíři můžeme posypat oreganem.


Pokud máte chuť na trochu netradiční, lehké jednohubky k bílému vínu, určitě doporučuji (zvlášť, jestli jste ještě neochutnali halloumi sýr).

Dobrou chuť!!

RUSTIKÁLNÍ JABLEČNÝ KOLÁČ S VLAŠSKÝMI OŘECHY

Takový lehký rozjezd na apple pie, na který se chystám :-)) Recept  najdete na Pěkně vypečeném blogu (zase další foodblog, kam se budu moc ráda vracet). Pekla jsem z poloviční dávky, tedy pouze jeden koláč a základ jsem udělala ze špaldové mouky. Moc se povedl! Pokud milujete (jako já :D ) spojení jablek, skořice, vlašských ořechů a kapky datlového sirupu, určitě nebudete litovat :-)) Takže hurá do toho!!

Na jeden menší koláč budete potřebovat:

Korpus:
175 g celozrnné hladké špaldové mouky
60 g studeného másla nakrajeného na kousky
1/2 lžičky soli
1 lžičku moučkového cukru
1/4 hrnečku studené vody

Z mouky a másla vytvoříme prsty drobenku, přidáme sůl a postupně přiléváme studenou vodu. Vypracujeme hladké, nelepivé těsto, které zabalíme do fólie a necháme chladit alespoň hodinku v lednici.

Náplň:
600 g jablek (ideálně méně sladkých - Granny Smith apod.)
šťávu z jednoho citronu
trochu vody a lžičku kukuřičného škrobu
2 lžíce vanilkového cukru
lžíce másla
2 lžičky skořice
hrst (může být i více) nasekaných vlašských ořechů (já je ještě lehce do křupava opekla v troubě, více vynikne jejich specifická chuť)

Z jablek vykrájíme jádřince a nakrájíme je na plátky, které ještě přepůlíme. V hrnci si rozpustíme lžíci másla, vsypeme jablka, citrónovou šťávu, skořici, vanilkový cukr. Necháme lehce změknout, přidáme rozmíchaný kukuřičný škrob v malém množství vody a ještě krátce povaříme. Poté odstavíme.

Rozehřejeme si troubu na 180°C a plech si vyložíme pečícím papírem.
Z lednice vyndáme těsto a rozválíme ho na tenký, kulatý plát, který pomocí válečku přesuneme na plech. Doprostřed dáme změklá jablka a konce těsta ohrneme směrem doprostřed (vytvoříme "okraje", takže jablka nevytečou). Zasypeme vlašskými ořechy a dáme péct na 35-40 minut.
Ideálně nechte odležet přes noc. 


Ráno, pokud si budete chtít dát kousek k snídani, ještě lehounce posypte skořicí a pokapejte datlovým sirupem (a určitě bude dobrý i s javorovým!) a prohřejte v troubě nebo v mikrovlnce. Skořice s jablky se krásně rozvoní.

Dobrou chuť!!

pondělí 13. dubna 2015

POLENTOVÝ ZELENINOVÝ QUICHE

Zeleninový ano, ale šunku tam najdete také :-) Doporučuji alespoň tu s 95% podílem masa. Polentový koláč už jsem zkoušela, s brokolicí, tento se blíží náplní spíše ke quichi, takže jsem si dovolila ho i tak pojmenovat, je to jeho VELICE odlehčená verze. Díky zeleninové náplni má veselé jarní barvičky a láká ještě více k vyzkoušení a ochutnání ;-)
Opět musím velebit Tege blog a její dokonalý nápad s polentovým korpusem.

Budete potřebovat:

Polentový korpus: 
125 g (instantní) polenty
500 ml vody
sůl, kousek másla, tymián
3-4 lžíce olivového oleje

Předehřejeme si troubu na 180°C. Polentu vsypeme do vroucí, lehce osolené vody. Za stálého míchání vaříme dle návodu na obalu. Stáhneme ze sporáku, vmícháme kousek másla a tymián. Necháme chvíli odstát a poté ji přesuneme do připravené koláčové formy vyložené pečícím papírem. Naolejovanými prsty vytvarujeme korpus i s okraji. Dáme do trouby předpéct (15-20 minut). 

Náplň:
100 g kvalitní šunky
2 šalotky
1 balení (350 g) mražené zeleniny (Vaší oblíbenou, já měla "letní směs" - mrkev, hrášek, kukuřice a brokolice)
2 vajíčka + 1 bílek navíc
4-5 lžic 12% smetany
1 balení mozzarelly (nakrájíme na tenká kolečka)
pažitku / bazalku / oblíbené bylinky na ozdobení
sůl, pepř dle chuti

V misce si rozšleháme vajíčka. Na rozehřáté pánvi si zlehka opečeme šunku, trochu podlijeme vodou a přidáme nadrobno nakrájenou šalotku. Přidáme zeleninu, osolíme, opepříme a pod pokličkou necháme změknout (dle potřeby případně podlijeme vodou). Poté odstavíme a necháme odpočívat pod pokličkou. 
Předpečený korpus vytáhneme z trouby a lehce potřeme dno i okraje rozšlehanými vajíčky. Vrátíme ještě na 5 minut do trouby. Do vajíček nyní vmícháme smetanu.
Po pěti minutách vyndáme korpus a rozprostřeme na něj směs zeleniny a šunky. Rovnoměrně zalijeme vajíčky, poklademe mozzarellou a posypeme pažitkou. Pečeme ještě dalších 20 minut (poznáme podle ztuhlých vajíček).


Po vytažení z trouby nechte koláč chvíli odpočinout (ztuhnout), bude se pak lépe krájet a servírovat.
Dobrou chuť!!